Zöld utat kapott a WGISS-ben az ESA Duna Adatkocka pilot projektje.
Az ESA ESRIN képviselője Mirko Albani, a CEOS WGISS oxfordi ülésén bejelentette egy Danube Data Cube pilot projekt indítását. Az úttörő ausztrál gyakorlatot követő ill. annak tapasztalatait is felhasználó Kenya Cube és Colombia Cube után ez lenne a harmadik projekt, immár Európában, sőt a GSDI/HUNAGI javaslatára a Duna régióban.
A projekt három fázisból állna. Az első, "0."fázis már a héten megkezdődött azzal, hogy személyes találkozón megbeszélésre került sor dr. Szabó György HUNAGI főtitkárral, továbbá hasznos konzultációra nyílt alkalom a Danube_Net hazai képviselőjével, dr. Kovács Ferenc Attilával, továbbá a KEH Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóság munkatársával, Ónodi Krisztina dr-ral. Az előkészületek mind az ESA és a HUNAGI oldalán várhatóan október végére fejeződnek be és a projekt javaslat első alkalommal az ulmi EC-Fórumon kerülhetne megvitatásra. Előtte még a projektjavaslat előkészületeiről tájékoztatást kap az EUROGI Lisszabonban ülésező elnöksége is.
Megindulnak a HUNAGI, mint hazai koordinátor és a potenciális érdekeltek közötti egyeztetések a felhasználói szegmensről, míg ezzel párhuzamosan Frascatiban az ESA ESRIN és a Geoscience Australia szakértői beszélik meg az architektúra műholdas, elemzésre kész adatok előállításának és az adatkocka létesítésének kérdéseit a meglévő archív, valamint az elérhető legújabb földmegfigyelési adatokat, az infrastruktúrát és az e célra rendelkezésre álló NASA és más nyílt forrású szoftverek felhasználhatóságát illetően.
A WGISS (Feature Architecture for Data = FAD) néven munkacsoportot hozott létre az USGS, Geoscience Australia, CNES, ESA, GSDI, CSIRO és UKSA részvételével azzal a céllal, hogy áttekintse az adatkocka elvű adatarchitektúrákat az adatok alkalmazhatóságának növelése érdekében. A munka a GA, USGS és a CNES társelnökletével kezdi meg munkáját.