A HUNAGI korábbi főtitkára Remetey Fülöp Gábor Bay Zoltán díjat kapott.
A HUNAGI és teljes tagsága nevében gratulálunk, és köszönjük hosszú időn keresztül a HUNAGI érdekében kifejtett szakmai munkáját!
A külgazdasági és külügyminiszter által adományozható Bay Zoltán-díjat a miniszter nevében Sztáray Péter biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkár adta át az idei év díjazottjának: dr. Remetey-Fülöpp Gábornak:
https://kormany.hu/hirek/sztaray-peter-allamtitkar-atadta-a-2025-evi-bay-zoltan-dijat
Köszönetnyilvánítás:
Tisztelt Államtitkár Úr, Tisztelt Miniszteri Biztos Asszony, Kedves meghívott kollégák és minden jelenlévő! Kivételes megtiszteltetés és végtelen öröm számomra, hogy a felterjesztők érdemesnek tartottak a Bay Zoltán-díj odaítélésére! Köszönet érte!
Bay Zoltán tudománytörténeti jelentősége mellett, e szakmai díj rangját korábbi díjazottjai is jól tükrözik.
Szeretném kifejezni őszinte hálámat mindazoknak, akik támogattak pályámon, mert meggyőződésem, hogy ez a díj ezúttal az űrkutatásban/űrtevékenységben szerepet játszó távérzékelési és térinformatikai szakmai közösségnek is szól. E két diszciplina ugyanis alapja a mai integrált földmegfigyelési infrastruktúrának.
Generációm rendkívül szerencsés: aktív időszaka szédítően izgalmas periódust ível át! Ez a számítástechnika, az űrkutatás, az infokommunikáció, a térinformatika és mesterséges intelligencia eredményeinek, mindezek egyre szélesebb körű társadalmi hasznosításának időszaka! A folyamatos tanulás követelmény lett. A korai szakaszban a COCOM szankciók csak erősítették a kreatív gondolkodást és a megértést segítő csoportmunka kialakulását hazánkban.
Azt, hogy az űrtevékenységgel kapcsolatba kerülhettem, egy hollandiai ösztöndíjas tanulmányútnak, majd Farkas Bertalan űrrepülésének és Almár Ivánnak köszönhettem, aki meghívott a FÖMI alakuló, Zsámboki Sándor vezette Távérzékelési Főosztályára, ahol az intézményközi kapcsolatokban olyan tudományos műhelyvezetőkkel nyílt mód ösztönző eszmecserékre, mint Ferencz Csaba professzor vagy Stefanovits Pál akadémikus.
Köszönetet mondok nagyszerű kollégáimnak, különösen Csornai Gábornak, Winkler Péternek és Mihály Szabolcsnak, akikkel együtt dolgozhattam a Földmérési és Távérzékelési Intézetben, akik inspiráltak és motiváltak akkor is, amikor a minisztériumi szakirányításba kerültem. Ez a díj érzésem szerint közös erőfeszítéseinknek, szakmai csapatmunkánk eredményének is szól. Máig tartó barátságunkhoz együttműködésünk sikere is hozzájárult!
Bekerülve a nemzetközi szakmai vérkeringésbe, a hazai űrkutatás/űrtevékenység irányító szerveitől (IKT, MŰI, KKM ŰŰFF) és döntéstámogató testületeitől (MŰT, ŰTT) számos szakmai támogatást, ösztönző feladatot és lehetőséget kaptam, legutóbb a HUNOR programban. Mindezért tisztelettel mondok köszönetet Ferencz Orsolya miniszteri biztos asszonynak, Pap László akadémikus úrnak, Both Elődnek, Horvai Ferencnek, Zboray Zoltánnak és Kristóf Dánielnek.
Nagyra értékelem a szakmai közösséget, amelyhez tartoztam (MFTTT, NJSZT, MANT, GEO MNB és HUNAGI), melyek vezetői, Joó István professzor, Detrekői Ákos akadémikus, Kovács Kálmán, Havass Miklós, Erényi István, Sikolya Zsolt, Barkóczi Zsolt elnökök mind támogattak abban, hogy prominens külföldi szervezetekben (ISPRS, GEO, GSDI, CEOS és ISDE) a hazai szakterületi eredményeket láttassam, az üléseken tapasztalatot gyűjtsek, projektkapcsolatokat építsek, majd az új ismereteket hazai fórumokon, publikációkban és a közösségi médiában megosszam. Az oktatási szférából külön köszönettel tartozom Zentai László és Márkus Béla professzoroknak, míg az űripari klaszterből Bárczy Pál professzornak és Hargitai Péter cégvezetőnek.
Köszönetet mondok feleségemnek, Somlai Beátának, aki közel 48 éve ad erőt és biztosít szeretetteljes otthoni légkört, megértően elviselve a gyakran előforduló túlmunkákat is. Örülök, hogy a családból meghívhattam unokaöcsémet, Martinovich Lászlót, aki korábban a FÖMI-ben a VINGIS projektet vezette. Sajnos nem tudott eljönni Niklasz László műegyetemi tankörtársam, aki a térinformatika területén a fejlesztésben, a szakágazati irányításban és a vállalkozási szférában egyaránt vezető pozíciókat töltött be.
Ez a díj nemcsak elismerés számomra, hanem felelősség is. Köszönöm, hogy a Nemzetközi Digitális Föld Társasággal való kapcsolattartásban Mihály Szabolcs, a Debreceni Egyetemről Szabó Szilárd professzor lehetőségeik szerint továbbra is biztosítják a folyamatosságot. Megítélésem szerint a hazai űripari program és a földmegfigyelési ökoszisztéma építés eredményei indokolják, hogy eredményes részvételünk folytatódjon a Műholdas Földmegfigyelési Bizottság, a CEOS ’információs rendszerek és szolgáltatások’ munkacsoportjában is.
Végül szeretném ismételten kifejezni hálámat az elismerésért! A Bay Zoltán-díjat tisztelettel fogadom, köszönetet mondva mindazoknak, akik tanítással, támogatással vagy más módon segítettek pályámon. KÖSZÖNÖM!
Hozzászólások
Köszönetnyilvánítás
Köszönöm, hogy a HUNAGI, amelyet több mint két évtizedien keresztül elkötelezetten és felelősséggel szolgálhattam, megemlékezett a Bay Zoltán-díj odaítéléséről.
A HUNAGI jövőbeni sikereit kívánva üdvözlettel,
Dr. Remetey-Fülöpp Gábor